VIDEO | SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat Supercupa României la handbal feminin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 august 2018, ora 23:26,
valcea-supercupa-romaniei

SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat în premieră Supercupa României la handbal feminin, după o victorie surprinzătoare cu CSM Bucureşti, scor 33-31, în Sala Polivalentă din București.

Partida a fost extrem de echilibrată, fiind necesare patru reprize de prelungiri pentru stabilirea câştigătoarei (12-10, 21-21, 26-26, 29-29).

Supercupa României la handbal feminin

Acum, la #TVR1 şi TVR HD, campioana CSM Bucureşti întâlneşte finalista Cupei, SCM Râmnicu Vâlcea, în Supercupa României la handbal feminin.Transmisiunea online continuă pe TVR+ http://www.tvrplus.ro/live-tvr-1

Publicată de TVR1 pe Sâmbătă, 25 August 2018

SCM Râmnicu Vâlcea a condus pe tabelă în majoritatea timpului. Pe finalul primei reprize, precum și în debutul celei de-a doua, vâlcencele au avut un avans de trei goluri.

În minutul 57, CSM București conducea cu 20-19, dar oaspetele au reuşit să egaleze, 21-21, şi să trimită meciul în prelungiri.

Prelungiri în Supercupa României la handbal feminin

Avem prelungiri în Supercupa României la handbal femininTransmisiunea online continuă pe TVR+ http://www.tvrplus.ro/live-tvr-1

Egalitatea a persistat și după prima repriză de prelungiri, scor 26-26, urmând încă două runde de câte cinci minute. CSM București s-a desprins la 28-26, dar pivotul croat Marija Petrovici a reușit trei goluri pentru formația din Râmnicu Vâlcea.

Magnus Johansson, antrenorul echipei CSM București, a reclamat mai multe decizii eronate ale arbitrilor și a primit cartonașul galben.

Supercupa României la handbal feminin – prelungiri

UPDATE: SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat Supercupa României la handbal feminin, după ce a învins echipa SCM CSM Bucureşti cu scorul de 33-31. Felicitări!Au început prelungirile în Supercupa României la handbal feminin. Cine câştigă trofeul?Transmisiunea online continuă pe TVR+ http://www.tvrplus.ro/live-tvr-1

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea au marcat: Irina Glibko 11 goluri, Alicia Fernandez Fraga 4, Natalia Vasilevskaia 4, Marija Petrovic 4, Marta Lopez Herrera 3, Raluca Băcăoanu 3, Cristina Florică 2, Samara Da Silva Vieira 2.

Golurile echipei CSM București au fost reușite de: Cristina Neagu 12, Andrea Lekic 7, Jovanka Radicevic 6, Barbara Lazovic 3, Majda Mehmedovic 1, Oana Manea 1, Iulia Curea 1.

SCM Râmnicu Vâlcea și-a luat revanșa după finala Cupei României 2018, care a fost câştigată de CSM Bucureşti, scor 29-22.

Supercupa României la handbal feminin – Festivitatea de premiere

SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat Supercupa României la handbal feminin, după ce a învins echipa SCM CSM Bucureşti cu scorul de 33-31. Felicitări!

În stagiunea 2018-2019, CSM Bucureşti va juca în grupele Ligii Campionilor, în timp ce SCM Râmnicu Vâlcea va evolua în Cupa EHF.