VIDEO | Schimbare importantă în Fed Cup! Mesajul Simonei Halep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 septembrie 2020, ora 18:56,
Halep-Fed-Cup

Federaţia Internaţională de Tenis (ITF) a anunţat schimbarea denumirii Fed Cup. Competiția feminină interțări va purta numele fostei jucătoare americane Billie Jean King (76 de ani). Simona Halep a aplaudat această decizie.

Pentru prima dată în istorie, o competiţie importantă de tenis primeşte numele unei femei.

Fed Cup, actualmente Billie Jean King Cup, este o competiție feminină interțări fondată în 1963. SUA au în palmares cele mai multe titluri, 18 la număr.

România a ajuns în premieră în semifinale în 2019, dar a fost învinsă de Franța, care a câștigat ulterior trofeul.

Bună, Billie Jean King! Felicitări pentru crearea Cupei. Fed Cup este un eveniment foarte special și sunt foarte fericită să aflu că va avea un viitor strălucit. Îți mulțumesc și salutări de la Roma„, a fost mesajul Simonei Halep.

Billie Jean King a câștigat 39 de titluri de Mare Șlem, precum și șapte trofee în Fed Cup. Ulterior, a fost căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup a SUA, timp de trei ani.

Este o onoare faptul că îmi poartă numele Cupa Mondială feminină de tenis şi este o responsabilitate pe care nu o tratez cu uşurinţă. Nu am realizat nimic singură. Vreau să le mulțumesc tuturor celor implicați. Când vă uitați la Cupa Billie Jean King, vreau să știți că aparține tuturor„, a declarat Billie Jean King.