VIDEO | Scandal la Mediaș! Gaz Metan a irosit un avantaj de două goluri. Edi Iordănescu, trimis în tribune

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 15 iulie 2019, ora 19:34,
Gaz-Metan-Medias-–-Chindia-Targoviste

Gaz Metan Mediaș a remizat pe teren propriu cu nou-promovata Chindia Târgoviște, scor 2-2, în prima etapă din Liga 1. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză și au acuzat arbitrajul pe finalul partidei.

Atacantul Sergiu Buş, revenit în Liga 1 după o absență de doi ani, a înscris în minutele 24 și 43.

În repriza a doua, Mihai Neicuţescu a reușit o fază senzațională și a înscris un gol de generic în minutul 65.

În minutul 86, Droppa a comis un henţ în careu, iar arbitrul a dictat penalty pentru Chindia Târgoviște. Bic a transformat lovitura de la 11 metri.

Pe final, Edi Iordănescu a fost trimis în tribună pentru proteste vehemente. Antrenorul medieșenilor s-a repezit către arbitrul George Rădulescu şi după încheierea meciului.

Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Larie, M. Constantin, Velisar – N. Roşu, Droppa – Sanoh (Fernandes ’55), D. Olaru (Pleaşcă ’82), Chamed (Drăghici ’75) – Sergiu Buş. Antrenor: Edward Iordănescu.

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu – Novac – Raţă (Yameogo ’46, D. Florea ’73), Bic, Liviu Mihai (Neguţ ’46), Neicuţescu – Voduţ. Antrenor: Viorel Moldovan.