VIDEO | Scandal în Italia. Juventus, salvată de un penalty controversat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 14 februarie 2020, ora 11:47,
ronaldo 11m
ronaldo 11m

Milan a fost aproape de o victorie mare în turul semifinalei cu Juventus din Cupa Italiei. Campioana a evitat înfrângerea în prelungiri, după un penalty contestat îndelung de gazde.

Milan a deschis scorul prin Rebic, apoi a rămas în inferioritate numerică. Theo Hernandez a primit al doilea cartonaș galben. În ultimul minut, arbitrul a dictat penalty pentru Juventus după un henț al lui Calabria. Fundașul gazdelor era cu spatele la minge în momentul execuției spectaculoase încercate de Cristiano Ronaldo.

După ce a apelat la sistemul VAR, arbitrul a dictat lovitură de la unsprezece metri. Ronaldo a stabilit scorul final, 1-1, după ce a transformat fără emoții penalty-ul. Portughezul a ajuns la unsprezece meciuri consecutive cu gol marcat în toate competițiile.

„Le-am cerut jucătorilor să iasă de pe teren fără niciun regret şi au făcut-o. Sunt mândru de cum au evoluat şi meritam să câştigăm. N-a fost 11 metri la Calabria. Nu mai înţelege nimeni când e henţ, s-a creat confuzie totală!”, a tunat la final antrenorul lui Milan, Stefano Pioli.

În retur, Milan nu îi va putea folosi pe Ibrahimovic, Rebic și Theo Hernandez, cu toții suspendați.

Manșa a doua a semifinalei dintre Juventus și Milan se va disputa pe 4 martie.