VIDEO | Sărbătoare la Paris, după calificarea în sferturile Ligii Campionilor! Haaland, ținta ironiilor lui Mbappe și Neymar

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 12 martie 2020, ora 09:13,
psg bucurie
psg bucurie

PSG a rupt blestemul ultimelor trei sezoane și a reușit să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Parizienii au învins Borussia Dortmund pe teren propriu, scor 2-0, și s-au bucurat alături de fanii care îi așteptau în afara arenei.

Meciul s-a disputat fără spectatori în tribune, pe fondul pandemiei de coronavirus.

Au marcat Neymar (28′) şi Bernat (45+1′). În minutul 89, de la Dortmund a fost eliminat Emre Can.

În tur, scorul a fost 2-1 pentru Borussia Dortmund.

Jucătorii de la PSG, în frunte cu Neymar și Mbappe, au vrut să-l ironizeze pe atacantul norvegian Erling Braut Haaland și i-au imitat modul în care se bucură după ce marchează. Haaland a înscris ambele goluri ale nemților în tur.

Paris Saint-Germain a reușit a șasea calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, un record pentru fotbalul francez.

După încheierea partidei, jucătorii au sărbătorit alături de fani, care au aprins torțe în apropierea stadionului ‘Parc des Princes’.