VIDEO | Sărbătoare în vestiarul Astrei! Costel Enache: „Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 februarie 2019, ora 22:54,
Costel-Enache

Astra Giurgiu a remizat în deplasare cu CFR Cluj, scor 1-1, și a urcat pe locul 4 în clasamentul Ligii 1. Antrenorul Astrei, Costel Enache, este mulțumit de seria pozitivă din ultimele etape și speră la play-off.

Giurgiuvenii au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 30, după eliminarea lui Bejan.

Pentru CFR a marcat Mureşan, în minutul 53, iar Astra a egalat după autogolul lui Culio, din minutul 73.

Rezumatul partidei poate fi urmărit AICI.

A fost munca jucătorilor, au crezut în șansa lor până la capăt. Este un punct foarte important. La fel de importantă e și continuitatea în rezultate pozitive, lucru care ne dă încredere. Suntem de câteva etape bune fără înfrângere și asta ne aduce un pic de emulație, entuziasm și bucurie.

Denis Alibec singur și-a descoperit calea, s-a schimbat oarecum în modul de a gândi… gândește pozitiv. Are mentalitatea asta de învingător. Calitatea iese la suprafață, inevitabil.

După calcule, cred că 39 de puncte oferă 99% siguranță pentru accesul în play-off. Să luăm pas cu pas. Nu ne putem gândi mai sus până nu realizăm obiectivul. Am fi naivi și de penalizat dacă ne relaxăm. Mai avem de muncit pentru play-off, trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ„, a spus Costel Enache la DigiSport.

La finalul partidei, jucătorii Astrei au declanșat sărbătoarea în vestiar.

Un punct cât o victorie, la Cluj

Publicată de Astra Giurgiu pe Sâmbătă, 16 februarie 2019

Astra Giurgiu are 7 meciuri consecutive fără înfrângere în Liga 1 și ocupă locul 4.