VIDEO | Şapte din şapte pentru Lucescu. PAOK a câştigat derby-ul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 21 octombrie 2018, ora 21:06,
PAOK Basel
PAOK Basel

PAOK Salonic a câştigat derby-ul din Salonic, 2-1 pe terenul rivalei locale Aris. Echipa lui Răzvan Lucescu a fost condusă încă din startul meciului, dar a reuşit să întoarcă rezultatul. Hamza Younes a pasat decisiv la golul gazdelor, dar a ratat şi un penalty la scorul de 1-1.

PAOK Salonic îşi continuă parcursul perfect în Superliga Greciei. Echipa lui Răzvan Lucescu a ajuns la şapte victorii consecutive după ce a câştigat derby-ul local cu Aris. Primul derby din Salonic disputat după cinci ani s-a jucat într-o atmosferă incendiară. Fanii gazdelor au dat foc mai multor steaguri cu însemnele rivalilor de la PAOK.

Aris a deschis repede scorul. Garcia a marcat după două minute de joc. Sârbul Prijovic a restabilit egalitatea înainte de pauză, dintr-o lovitură de la unsprezece metri. În repriza a doua, şi gazdele au primit penalty. Hamza Younes a ratat însă de la punctul cu var. Paschkalakis era învins, dar a reuşit să respingă mingea cu piciorul.

PAOK a dat lovitura în minutul 84. Prijovic a marcat cu o execuţie de ‘nouar’ veritabil, iar echipa lui Răzvan Lucescu a plecat cu toate cele trei puncte. Alin Toşca a fost doar rezervă la PAOK.