VIDEO | S-a votat jucătoarea lunii august! Pe ce loc s-a clasat Simona Halep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 septembrie 2018, ora 08:34,
halep
halep

WTA a anunțat, vineri noapte, rezultatele sondajului în urma căruia s-a decis jucătoarea lunii august. După validarea voturilor, câștigătoare a fost aleasă japoneza Naomi Osaka, numărul șapte mondial și câștigătoare a turneului US Open.

Simona Halep, liderul mondial al tenisului feminin, s-a clasat pe poziția a doua în urma voturilor de pe site-ul WTA. Românca a câștigat în august turneul de la Montreal și a ajuns în finală la Cincinnati.

Totuși, constănțeanca deține două titluri de jucătoarea lunii pe site-ul WTA. Ea a fost desemnată câștigătoare în lunile ianuarie și mai ale acestui an.

Pe locul al treilea, fanii tenisului au votat-o pe Serena Williams, iar cea de-a patra poziție i-a revenit jucătoarei olandeze Kiki Bertens.