VIDEO | S-a încheiat lupta pentru promovarea în play-off-ul Ligii 1. Ce echipe s-au calificat

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 09 aprilie 2021, ora 22:27,
academica
academica

Chindia Târgoviște, FC Botoșani și Academica Clinceni s-au luptat până în ultima clipă pentru a prinde ultimele două locuri care asigură accesul în play-off-ul Ligii 1. Dintre acestea, câștig de cauză au avut Botoșani și Academica.

FCSB, CFR Cluj, Universitatea Craiova și Sepsi erau deja calificate înaintea rundei a 30-a, ultima a Ligii 1.

În „Ștefan cel Mare”, Academica Clinceni s-a impus cu scorul de 3-1 în meciul disputat cu Dinamo.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 4. Rusescu a înscris după un corner.

După doar 7 minute, Academica și-a dublat avantajul. Cordea a fructificat o pasă a lui Gardoș și l-a învins pe portarul Kongshavn.

Academica a dus scorul la 3-0, în minutul 17. Mijlocașul francez Thibault Moulin a marcta un gol direct din corner.

Ricardo Grigore a redus din diferență în minutul 73, cu o lovitură de cap.

Cele două echipe:

Dinamo: Kongshavn – G. Creţu (Morsay ’31), Puljici, Albentosa, R. Grigore – Ehmann – Sorescu, Gol, V. Achim, Fabbrini (Moldoveanu ’46, Akpala ’71) – Blejdea (Stere ’84). Antrenor: Gheorghe Mulţescu;

Academica Clinceni: Vâlceanu – Paşov, Fl. Gardoş, Patriche, Dobrescu – Moulin, Cebotaru (Ventura ’71) – Cordea, Rusescu (Ciandarov ’72), Longher (C. Tănase ‘7, Dumitriu ’85) – Ciunciukov (F. Achim 85). Antrenor: Ilie Poenaru.

Într-un alt meci, FC Argeș a învins-o pe Chindia cu 3-1. Gruparea dâmbovițeană a deschis scorul în minutul 30. Dumitrașcu a marcat cu un șut din afara careului.

Malele a egalat din penalty, în minutul 55.

Năstăsie a marcat golul de 2-1 pentru FC Argeș, cu un șut din interiorul careului, în minutul 78. Malele a închis tabela, cu două minute înainte de final, reușind „dubla”.

FC Argeş: Greab – Tofan, Maric, Turda, Muşat – Meza Colli, Honciu – Grecu (Năstăsie ’46), Palic (Deslandes ’89), Dumitru (Drăghici ’90+1) – Malele (Mediop ’90+2). Antrenor: Andrei Prepeliţă

Chindia: Aioani – Căpuşă, Piţian, Celea, Fomba (Yameogo ’81) – Raţă (Mitrea ’81), Iacob, Dulca, Dumitraşcu (Neicuţescu ’81)- Popa, Florea (Neguţ ’62). Antrenor: Emil Săndoi

În al treilea meci al serii, FC Voluntari și FC Botoșani au remizat, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin Ashkovski, în minutul 22.

Gazdele au egalat în minutul 51, prin Droppa, care a marcat în urma unui corner.

FC Voluntari: Rîmniceanu – I. Balaur, G. Tamaş, Armaş – C. Costin (Ricardinho ’85), I. Gheorghe, Droppa, Tavares (Ivanov ’85), M. Briceag – Pesic (Angelov ’46), Betancor. Antrenor: Bogdan Andone (nu a fost pe bancă, fiind suspendat)

FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Chindriş, Meleke (Şeroni ’14), Ţigănaşu – E. Papa, Rodriguez, Ongenda (Florescu ’74) – Al Mawas, D. Croitoru (Ashkovski ’10), H. Keyta. Antrenor: Marius Croitoru