VIDEO | S-a încheiat faza grupelor din Liga Campionilor! Victorii clare pentru ‘granzii’ Atletico Madrid, Bayern, Real Madrid, PSG și Juventus

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 12 decembrie 2019, ora 00:10,
neymar-mbappe-psg

Faza grupelor din Liga Campionilor s-a încheiat în această seară, astfel că știm numele tuturor echipelor calificate în optimile de finală ale competiției, precum și echipele care merg în 16-imile de finală ale Europa League. Bayern Munchen este singurul club care a obținut maximum de puncte în faza grupelor.

Atletico Madrid a învins-o pe teren propriu pe Lokomotiv Moscova, scor 2-0, în grupa D.

Au înscris Joao Felix (17′) și Felipe (54′). Trippier a ratat un penalty în minutul 2. Rezumatul partidei poate fi urmărit AICI.

Tot în grupa D, Juventus Torino s-a impus în deplasare cu Bayer Leverkusen, scor 2-0.

Italienii nu au jucat strălucit, dar au înscris în ultimul sfert de oră de joc, prin Cristiano Ronaldo (75′) și Gonzalo Higuain (90+2′). Golurile pot fi văzute AICI.

În grupa B, Bayern Munchen și-a definitivat parcursul perfect cu victoria de acasă cu Tottenham Hotspur, scor 3-1.

Kingsley Coman (14′), Thomas Muller (45′) și Philippe Coutinho (64′) au înscris pentru nemți, iar Ryan Sessegnon (20′) a semnat singura reușită a englezilor. Golurile pot fi văzute AICI.

Tot în grupa B, Olympiakos Pireu a învins-o pe Steaua Roșie Belgrad cu 1-0.

Tomane a ratat un penalty pentru sârbi în minutul 43, în timp ce El Arabi a transformat o lovitură de la 11 metri pentru greci în minutul 87.

Rezumatul partidei din Grecia poate fi văzut AICI.

În grupa A, PSG a făcut spectacol pe ‘Parc des Princes’ cu Galatasaray, scor 5-0.

Au înscris Icardi (32′), Sarabia (35′), Neymar (46′), Mbappe (63′) și Cavani (84′ – penalty). Golurile pot fi văzute AICI.

Tot în grupa A, Real Madrid a câștigat în deplasare cu Club Brugge, scor 3-1.

Pentru spanioli au înscris Rodrygo (53′), Junior Vinicius (64′) și Luka Modric (90+1′), iar Vanaken (55′) a marcat pentru belgieni. Golurile pot fi văzute AICI.

S-a înregistrat un nou record de goluri în faza grupelor din Liga Campionilor – 308.

Echipele calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor: FC Barcelona, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Chelsea, Juventus, Leipzig, Liverpool, Lyon, Manchester City, Napoli, Paris Saint-Germain, Real Madrid, Tottenham Hotspur, Valencia, Atalanta, Atletico Madrid.

Echipele care au terminat pe locul trei în grupă şi vor evolua în 16-imile de finală ale Europa League sunt: Ajax, Benfica, Internazionale Milano, Salzburg, Şahtior, FC Bruges, Olympiakos şi Bayer Leverkusen.

leverkusentottenhamliga campionilorgalatasarayPSGgrupesteaua rosie belgradjuventusatletico madridBayern