VIDEO | Tomas Ryde a găsit motivul eșecului cu Muntenegru. „Ne descurcăm din ce în ce mai bine”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 decembrie 2019, ora 12:45,
tomas-ryde
tomas-ryde

Naționala de handbal feminin a României a cedat pe finalul meciului cu Muntenegru de la Campionatul Mondial din Japonia. Selecționerul Tomas Ryde a declarat că experiența superioară a muntenegrencelor a făcut diferența.

România a condus la pauză cu 12-11. În repriza a doua, ‘tricolorele’ au avut un avantaj de patru goluri (21-17). Muntenegru a revenit incredibil în câteva minute, iar scorul a devenit 24-21. Până la final, România n-a mai reușit să revină pe tabelă.

După eșecul cu Muntenegru, scor 26-27, România este obligată să învingă Ungaria în ultimul meci pentru a obține calificarea în grupele principale ale Mondialului.

Muntenegru are multă experiență jucând împreună, evoluează foarte bine. Cred că acesta a fost principalul motiv pentru care meciul s-a întors în favoarea celor din Muntenegru. Nu avem încă o omogenitate foarte bună acum pentru că avem multe jucătoare noi.

Noi am jucat mai bine astăzi decât am făcut-o înainte. Ne descurcăm din ce în ce mai bine. Toate jucătoarele de pe parchet s-au luptat din greu. Ele se cunosc și și-au dorit să lupte așa. Bineînțeles că nu sunt mulțumit de rezultat, dar acesta a fost meciul. Trebuie să îmi recuperez jucatoarele mâine și să ne pregătim pentru disputa cu Ungaria. Sunt mulțumit de ceea ce au făcut jucătoarele mele, dar acesta a fost rezultatul„, a spus Tomas Ryde.

Tot astăzi, Spania a învins Kazahstan cu 43-16. În ultimul meci din grupă, România va întâlni Ungaria.

ungariacampionatul mondialmuntenegruselectionerromaniatomas rydejaponiahandbal femininryde