Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 01 decembrie 2020, ora 23:11,
zidane
zidane

Real Madrid riscă o contraperformanţă fără precedent: eliminarea din faza grupelor UEFA Champions League. Echipa lui Zidane a pierdut cu Şahtior Doneţk şi în deplasare şi tremură pentru un loc în optimi.

Real Madrid s-a dus la Kiev pentru a bifa un loc în optimile UEFA Champions League, dar şi-a complicat situaţia.

La Kiev, trupa lui Zidane a început bine meciul cu Şahtior. Asensio a nimerit bara după cinci minute. Totul s-a schimbat însă după pauză. Dentinho a deschis scorul după o greşeală mare a fundaşilor madrileni. Pe contraatac, Şahtior a dat lovitura în final. Solomon a închis tabela la 2-0 în minutul 82, după o cursă solitară începută la centrul terenului.

Real este obligată să învingă Borussia Monchengladbach în ultimul meci, altfel clubul cu 13 Cupe ale Campionilor în palmares riscă să joace la primăvară în Europa League.

Ultima oară când Real Madrid a lipsit din optimile UEFA Champions League a fost în sezonul 1996-1997, atunci când madrilenii nu s-au calificat în competiţie.

În 24 de prezenţe strânse până acum în actualul format al competiţiei, Real s-a calificat de fiecare dată în fazele eliminatorii.

Interesant este că Real Madrid a pierdut şapte din ultimele nouă meciuri în care căpitanul Sergio Ramos a lipsit în UEFA Champions League.