VIDEO | România U21 a făcut spectacol cu Malta! Victorie la scor a tinerilor ”tricolori”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 13 octombrie 2020, ora 21:50,
romania u21 bucurie mare

Echipa națională de tineret a făcut spectacol cu Malta U21!

Tinerii ”tricolori” au învins cu 4-1 în meciul desfășurat pe stadionul ”Marin Anastasovici” de la Giurgiu.

Conduși de pe bancă de Mihai Stoichiță, tinerii jucători au făcut spectacol în prima repriză, când au marcat de patru ori.

Mățan a deschis scorul în minutul 17, după o fază superbă, și a reușit primul său gol la națională.

Dennis Man a reușit o ”dublă”. Vedeta FCSB-ului a marcat în minutele 27, respectiv 40. A doua reușită a acestuia a venit în urma unei lovituri de la 11 metri.

Tot în prima repriză a marcat și Cristi Ganea, din pasa lui Man. Tânărul fotbalist a reușit și el primul gol la națională.

De asemenea, în prima parte a meciului, Tudor Băluță a fost eliminat! Fotbalistul lui Dinamo Kiev a fost eliminat după ce a încasat al doilea cartonaș galben, după un fault dur.

UNDER 21 | Tricolorii conduc Malta la pauză cu 4 la 0! Au marcat: Mățan (17), Man (27, 40), G. Ganea (36). #LuptamImpreuna România U21 ?? – Malta U21 ?? (4-0) #HaiRomania ? bit.ly/U21spreEURO2021

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Marţi, 13 octombrie 2020

În repriza secundă, Malta a marcat unicul gol a meciului, prin Elouni, care a înscris după o greșeală în defensivă a lui Chindriș.

În urma acestui rezultat, România a ajuns la 19 puncte după 9 etape disputate în Grupa 8.

În următorul meci, tinerii ”tricolori” vor întâlni Danemarca, liderul grupei, pe teren propriu.