VIDEO | Roma și Milan continuă lupta pentru un loc de Liga Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 februarie 2019, ora 23:40,
roma-milan
roma-milan

AS Roma a remizat pe teren propriu în derby-ul cu AC Milan, scor 1-1, în etapa cu numărul 22 din Serie A. Capitolinii și-au creat mai multe ocazii de gol.

Krzysztof Piatek a reușit cel de-al treilea gol în tricoul Milanului, după transferul de la Genoa. Atacantul polonez a deschis scorul în minutul 26.

AS Roma a egalat imediat după pauză, prin tânărul mijlocaș Nicolo Zaniolo (19 ani).

Pe final, ambele echipe au fost aproape de victorie. Mai întâi, Lorenzo Pellegrini (AS Roma) a trimis cu capul în bară, apoi portarul Olsen a respins senzațional șutul lui Diego Laxalt (AC Milan).

În urma acestui rezultat, atât Roma, cât și Milan au ajuns la 5 meciuri consecutive fără înfrângere în Serie A. Cele două rivale sunt despărțite de un singur punct în clasament.

Roma1-1milanas romapiatekitaliaac milanzanioloserie a