VIDEO | Rivala Simonei Halep, în mare formă! Succesul obținut cu două zile înainte de debutul AO

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 18 ianuarie 2020, ora 12:21,
simona halep

Ashley Barty a câștigat turneul de la Adeilaide, la care a participat în această săptămână și Simona Halep.

Australianca s-a impus în fața propriilor suporteri după o finală cu ucraineanca Daiana Iastremska, locul 24 WTA. Liderul clasamentului mondial a câștigat disputa într-o oră și 26 de minute, scor 6-2, 7-5. Victoria este prima pentru o sportivă australiană la un turneu găzduit de țara cangurilor după 9 ani. Precedenta câștigătoare fusese Jarmila Wolfe, în 2011, la Hobart. La turneul de la Adelaide, Simona Halep a ajuns până în sferturile de finală.