VIDEO | Rezultat neașteptat în ‘El Clasico’! Real Madrid a dominat Barcelona pe Camp Nou

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 18 decembrie 2019, ora 23:11,
real-barca
real-barca

FC Barcelona și Real Madrid au remizat, scor 0-0, pe Camp Nou, într-o restanță din etapa a zecea a campionatului Spaniei. Madrilenii și-au creat mai multe ocazii de gol, dar s-a înregistrat primul ‘El Clasico’ fără goluri din ultimii 17 ani.

Presa spaniolă scrie că Real Madrid putea să primească două penalty-uri, dar fazele nu au făcut analizate de către arbitrajul video. Varane a fost faultat clar în careu, în minutele 18 și 20.

Gareth Bale a marcat în minutul 70, dar golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid.

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen – Nelson Semedo (Arturo Vidal ’55), Gerard Pique, Clement Lenglet, Jordi Alba – Sergi Roberto, Ivan Rakitic, Frenkie de Jong – Lionel Messi, Luis Suarez, Antoine Griezmann (Ansu Fati ’83). Antrenor: Ernesto Valverde.

Real Madrid: Thibaut Courtois – Dani Carvajal, Raphael Varane, Sergio Ramos, Ferland Mendy – Fede Valverde (Luka Modric ’80), Casemiro, Toni Kroos – Isco (Rodrygo ’80) – Karim Benzema, Gareth Bale. Antrenor: Zinedine Zidane.

În urma acestui rezultat, ambele echipe se mențin în fruntea clasamentului, la egalitate de puncte.

Derby-ul trebuia să se joace pe 26 octombrie, dar a fost amânat din cauza violenţelor din Barcelona, izbucnite după condamnarea la închisoare a unor lideri catalani separatişti.