VIDEO | Revenire fantastică pentru Manchester City în Cupa Angliei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 martie 2019, ora 21:43,
manchester city

Manchester City s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei, după ce a învins divizionara secundă Swansea cu 3-2. „Lebedele” au condus cu 2-0 la pauză.

Pe ‘Liberty Stadium’, pe o ploaie torențială, Grimes (20′ – penalty) și Celina (29′) au înscris pentru Swansea.

Pep Guardiola a făcut trei schimbări după pauză și probabil le-a reamintit jucătorilor de victoria fabuloasă cu Schalke 04 din Liga Campionilor (7-0). Până la acest meci, ‘cetățenii’ aveau 10 victorii consecutive în toate competițiile.

Bernardo Silva a redus din handicap în minutul 69.

În minutul 78, Manchester City a primit un penalty inexistent. Sergio Aguero a șutat în bară, dar portarul Nordfeld a deviat mingea în poartă.

În minutul 88, Aguero a adus victoria pentru City, care rămâne în cursa pentru cucerirea tuturor trofeelor în acest sezon (campionat, Cupa Angliei și Liga Campionilor). Cupa Ligii a fost deja câștigată.