VIDEO | Revenire fabuloasă pentru ‘U’ Cluj! Chiajna a condus până în minutul 88

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 noiembrie 2019, ora 21:04,
cluj-chiajna

Universitatea Cluj a câștigat meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, scor 2-1, în etapa a 17-a din Liga a 2-a. Ilfovenii s-au aflat în avantaj până în minutul 88.

Concordia Chiajna a deschis scorul în minutul 41, când Albu a înscris din penalty.

Misiunea oaspeților s-a complicat în minutul 67, când Nica a fost eliminat.

Universitatea Cluj a obținut victoria pe final, după reușitele lui Florescu (88′) şi Kay (90+2′).

Cluj: Dur-Bozoancă – Inacio Miguel, Telcean, Tiago Gomes – R. Takacs (Kay 46′), Dican, Ceitil (Nic. Pîrvulescu 46′), Taub (G. Florescu 32′) – Rafa Miranda, Gavra, Goga (cpt.). Antrenor: Adrian Falub.

Chiajna: Al. Costache – Dumitraş (C. Neagu 46′), Stănică, Dobrosavlevici (cpt.), Fota – Ciucureanu, Al. Albu, L. Ion – Ivanovici, Eug. Nica, Bari (Vl. Olteanu 89′). Antrenor: Erik Lincar.

Speram, pentru că am avut o a doua repriză foarte bună. Am dominat adversarul, ne-am creat ocazii clare. Cred că victoria este meritată, am sperat până în ultimul minut. Am făcut o primă repriză execrabilă, mai ales din punct de vedere motivațional.

Sunt trei puncte extrem de importante în economia clasamentului, deși mulți nu sperau. În 11 meciuri, am pierdut un singur meci. Asta ar trebui să aprecieze oamenii care n-au crezut în noi până la sfârșit. Păcat că sunt unii care așteaptă să dăm greș. Am avut liniște în vestiar. Primul obiectiv a fost să ieșim din zona aia roșie„, a declarat Adrian Falub la finalul meciului.

În clasamentul Ligii a 2-a, ambele echipe sunt mai aproape de retrogradare decât de primele locuri.