VIDEO | Reușita anului în Euroliga de baschet, în derby-ul Real Madrid – Barcelona

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 14 decembrie 2018, ora 13:14,
real-barca-euroliga

Real Madrid a învins FC Barcelona, scor 92-65, în Euroliga de baschet masculin. Argentinianul Facundo Campazzo a reușit faza meciului și probabil cel mai frumos coș al sezonului, aruncând mingea de la 23 de metri!

Barcelona câștigase ultimele două ‘El Clasico’ din campionat, iar madrilenii au dominat copios joi seară. Catalanii au jucat bine doar în sfertul al treilea, pe care l-au câștigat.

În ultima secundă din prima repriză, spectatorii spanioli au rămas cu gura căscată, după o aruncare de la 23 de metri care va intra în istoria Euroligii de baschet.

Thompkins de la Real Madrid a fost MVP-ul partidei, cu 17 puncte și 7 recuperări. De la Barcelona s-a remarcat Heurtel, cu 16 puncte și 5 pase decisive.

Real Madrid este pe locul 2 în Euroligă, cu 10 victorii din 12 partide. După trei înfrângeri la rând, Barcelona luptă să rămână pe un loc de play-off.