VIDEO | Retrogradare după 27 de ani! Barcelona i-a trimis în Segunda Division

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 09 iulie 2020, ora 01:05,
espanyol
espanyol

Barcelona a câştigat derby-ul catalan cu Espanyol, scor 1-0. Oaspeţii de pe Nou Camp au retrogradat matematic după 27 de ani de prezenţă neînteruptă în La Liga.

Espanyol avea nevoie de o victorie pe Nou Camp pentru a-şi prelungi speranţele de salvare în finalul sezonului din La Liga.

Toate acţiunile importante s-au petrecut în repriza a doua de pe Nou Camp. Trimis în teren după pauză, Ansu Fati a primit roşu direct după mai puţin de patru minute şi o singură atingere de balon. Şi Espanyol a rămas în inferioritate numerică. Trei minute mai târziu, Lozano a primit şi el roşu pentru o intrare similară.

Luis Suarez a marcat singurul gol al meciului după o fază care a adus aminte de Barcelona în vremurile ei bune. Messi şi Griezmann, cu un călcâi spectaculos, au lucrat la faza finalizată de uruguayan.

Suarez a ajuns la 195 de goluri în tricoul catalanilor şi este al treilea marcator all-time în istoria clubului.

S-a terminat 1-0 pentru Barcelona, iar Espanyol a retrogradat după 27 de ani. Cu trei meciuri rămase de disputat, lanterna roşie din La Liga nu mai are nicio şansă de salvare. În sezonul trecut, Espanyol terminase pe locul aş şaptelea în La Liga.

Pentru Barcelona, victoria înseamnă o prelungire a speranţelor minime pentru titlu. Catalanii s-au apropiat pentru moment la un punct de Real Madrid, însă liderul are un meci mai puţin disputat.