VIDEO | ”Remontada” pariziană pe pământ catalan. Mbappe, pe urmele idolului Ronaldo: a făcut-o K.O. pe Barcelona cu un hattrick de senzație

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 17 februarie 2021, ora 00:49,
mbappe-barcelona-psg-liga-campionilor-profimedia-0591436414

Spectacolul din Liga Campionilor a fost la el acasă în Barcelona – PSG!

Debut cu dreptul pentru Mauricio Pochettino la PSG. Elevii săi s-au distrat cu Barcelona pe ”Camp Nou”, scor 4-1, iar parizienii sunt favoriți la calificarea în sferturile de finală.

Fără Neymar sau Di Maria în primul ”11”, gruparea lui Koeman nu a putut să îi facă față campioanei Franței, care încearcă din nou să ajungă în marea finală, după cea pierdută anul trecut, 0-1 cu Bayern.

Mbappe a fost omul serii. Acesta a reușit un hattrick de senzație și a depășit recordul de anul trecut. În 2020, acesta avea un singur gol în Liga Campionilor. În 2021 are deja trei. Toate cu Barcelona.

Sursa Foto: Profimedia Images

Scorul pe ”Camp Nou” a fost deschis de Messi. Argentinianul a transformat fără emoții o lovitură de la 11 metri, obținută de Frenkie de Jong, după un duel în careu cu Kurzwa.

La scurt timp, Mbappe a demonstrat de ce este unul dintre cei mai bine cotați jucători ai planetei. Francezul a egalat cu un șut splendid la vinclu.

PSG s-a dezlănțuit în repriza secundă. Mbappe a reușit hattrick-ul, iar Moise Kean a punctat și el.