VIDEO | Remontada la Clinceni. Trupa lui Ilie Poenaru lecție de fotbal predată echipei lui Marius Croitoru

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 14 mai 2021, ora 19:25,
Academica1
Academica1

Partida dintre Academica Clinceni și FC Botoșani, din cadrul rundei a 8-a a play-off-ul, s-a terminat cu victoria ilfovenilor, scor 4-3.

Goluri partidei de la Clinceni au fost marcate de Asen Chandarov, Jovan Markovic cu o „dublă” și Tsvetelin Chunchukov pentru gazde, respectiv Florin Achim (autogol), Hervin Ongenda și Enriko Papa, pentru trupa lui Marius Croitoru.

Oaspeții au punctat primii pe tabela de marcaj, după eroarea fundașului Florin Achim, acesta a încercat să paseze la propriul portar dar a trimis mingea în poartă după doar 5 minute de joc.

Moldovenii și-au dublat avantajul în minutul 16, Hervin Ongenda a trecut de Florin Gardoș și l-a învins pe portarul gazdelor.

Ilfovenii au redus din diferență după 6 minute prin Asen Chandarov, bulgarul l-a executat pe Hankic cu o scăriță.

Formația lui Marius Croitoru a refăcut diferența de două goluri în minutul 45 prin Enriko Papa după un corner executat de Rodriguez.

În partea secundă, elevii lui Ilie Poenaru a alergat după egalare și au reușit să reducă din diferență în minutul 71 prin Jovan Markovic, acesta a trecută de Jonathan Rodriguez și marcat din interiorul careului.

Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 76 prin Tsvetelin Chunchukov, bulgarul a marcat din interiorul careului după o lovitură de cap. Jovan Markovic a reușit dubla în minutul 86 și a adus cele trei puncte pentru echipa sa.

În urma acestui rezultat, Academica Clinceni rămâne pe locul 6, cu 29 de puncte, etapa viitoare trupa lui Ilie Poenaru primește vizita celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

De cealaltă parte, FC Botoșani este pe locul 5 în Liga 1, cu 31 de puncte, runda următoare formația lui Marius Croitoru are duel cu CFR Cluj, pe teren propriu.

ECHIPELE DE START:

Academica Clinceni: A. Ureche – F. Achim, Bilali, F. Gardoș, Pîrvulescu – Cebotaru, Cascini – A. Popa, Chandarov, Cordea – R. Rusescu
Rezerve: Vâlceanu, Pashov, Moulin, C. Tănase, Markovic, Ventura, Chunchukov, M. Dobrescu, Patriche
Antrenor: Ilie Poenaru

FC Botoșani: Hankic – Patache, Chindriș, Meleke, A. Șeroni – E. Florescu, Rodriguez, E. Papa – Ongenda, D. Croitoru, Al Mawas
Rezerve: E. Pap, Racovitan, Plămadă, Holzmann, Târșă, Ashkovski, S. Camara, M. Roman, Tîrcoveanu
Antrenor: Marius Croitoru