VIDEO | ”Remontada” galben albastră! Petrolul câștigă la Miercurea Ciuc și le suflă în ceafă contracandidatelor la promovare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 martie 2020, ora 16:55,
petrolul bucurie

Petrolul Ploiești a profitat de pasul greșit făcut de Rapid și le suflă în ceafă contracandidatelor la promovarea în Liga 1.

Formația lui Costel Enache a învins-o pe Csíkszereda, scor 2-1.

În prima repriză, gazdele au deschis scorul prin Casiadi, în minutul 19.

În repriza secundă, Arnăutu a marcat golul de 1-1 în minutul 76, după o minge scăpată de tânărul portar al gazelor.

Sergiu Arnăutu

Prahovenii nu s-au mulțumit cu un rezultat de egalitate, iar formația lui Enache a fost în ofensivă totală.

Eforturile ”lupilor” au fost răsplătite în minutul 83, când Palmes și-a băgat mingea în propria poartă, iar petroliștii au obținut toate cele 3 puncte din deplasarea de la Miercurea Ciuc.

Echipa de start trimisă pe teren de Costel Enache:

Echipa de start ?️ FK Csikszereda Miercurea Ciuc#HaiPetrolul??

Publicată de FC Petrolul Ploiesti pe Duminică, 8 martie 2020

În urma acestui rezultat, ”lupii galbeni” urcă pe locul 5 în Liga a 2-a, cu 38 de puncte.

În următoarea etapă, Petrolul va juca pe teren propriu, împotriva Ripensiei Timișoara.