VIDEO | Remiză albă în ”Primvs Derby”! Petrolul a ratat de trei ori un penalty!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 11 iulie 2020, ora 22:10,
petrolul rapid primvs derby

Petrolul Ploiești și Rapid București au dat-o la pace în ”Primvs Derby”, capul de afiș al etapei cu numărul 2 din play-off.

”Lupii galbeni” și giuleștenii au remizat pe ”Ilie Oană”, scor 0-0.

În primele 27 de minute, ambele formații și-au creat ocazii importante, însă niciuna nu a reușit să deschidă scorul.

În minutul 28, giuleștenii au rămas în 10, după ce Rareș Lazăr a fost eliminat de Iulian Dima, după un atac în spate asupra lui Sergiu Arnăutu.

În repriza secundă, meciul a fost întrerupt minute bune, după faultul inconștient al lui Facundo Mallo asupra tânărului Mario Bratu. Iulian Dima a dictat lovitura de la 11 metri, iar nebunia a început la Ploiești: penalty-ul s-a ratat de 3 ori!

Mihai Popa, tânărul portar de 19 ani al Rapidului, nu a rămas pe linia porții, de două ori la rând, iar lovitura de la 11 metri a fost repetată de 3 ori.

Arnăutu, Marinescu și Meza Colli sunt cei trei petroliști care au bătut lovitura de la 11 metri, însă nu au reușit să înscrie.

Tătaru a intrat în poartă în locul lui Mihai Popa, după ce acesta a fost eliminat.

Rapid a jucat în 9 oameni și a reușit să reziste eroic. Prahovenii și-au creat mai multe ocazii importante, au lovit bara, însă nu au reșuit să câștige derby-ul de foc.

Tătaru i-a salvat pe giuleșteni prin paradele de senzație, iar ”Primvs Derby” s-a încheiat la egalitate.

Final pe Ilie Oană. 0-0 în derby-ul ?️ Rapid#HaiPetrolul??

Publicată de FC Petrolul Ploiesti pe Sâmbătă, 11 iulie 2020

În urma acestui rezultat, Petrolul rămâne pe locul 6 în play-off, cu 20 de puncte, iar Rapid a urcat pe locul 4, cu 21 de puncte.

Despre meciul din această seară dintre Petrolul și Rapid, dar și despre șansele de promovare ale trupei din Grant vor vorbi duminică la Realitatea Sportivă, de la ora 18:00, antrenorul Rapidului, Dan Alexa și omul care a crezut în revenirea giuleștenilor în Liga 1, primarul Sectorului 1, Dan Tudorache.

Vezi și VIDEO | Imagini senzaționale de la Ploiești cu doar o oră înainte de meciul cu Rapid!