VIDEO | Record în Liga Campionilor! Noul copil-minune a făcut senzație la debut

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 18 septembrie 2019, ora 11:43,
salzburg-genk-1

Norvegianul Erling Braut Haland a fost protagonistul meciului Salzburg – Genk, scor 6-2, din grupele Ligii Campionilor. Atacantul în vârstă de 19 ani a înscris de trei ori în prima repriză și a intrat în istoria competiției europene.

Potrivit site-ului UEFA, Haland este cel mai tânăr jucător care marchează trei goluri la debutul în Liga Campionilor, după 2004.

La debutul în Liga Campionilor, norvegianul a reuşit trei goluri la Salzburg, în minutele 2, 34 şi 45.

Precedentul record era deținut de către englezul Wayne Rooney, care în 2004 reuşea să marcheze de trei ori în meciul Manchester United – Fenerbahce, la vârsta de 18 ani şi 340 de zile.

Cotat la 12 milioane de euro, Erling Braut Haland are cifre fabuloase în acest debut de sezon: 17 goluri și 5 pase decisive în 9 meciuri pentru Salzburg, în toate competițiile.

Erling Haland are șanse mari să joace și împotriva României, pe 15 octombrie, la București, în preliminariile EURO 2020. Atacantul norvegian a evoluat cu Suedia şi cu Malta.