VIDEO | Real Madrid rămâne lider! Final cu suspans în La Liga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 25 iunie 2020, ora 01:07,
real mallorca

Real Madrid a rămas pe primul loc în clasamentul din La Liga cu şapte etape înainte de finalul sezonului. Trupa lui Zidane este la egalitate de puncte cu Barcelona după ce a trecut cu 2-0 de Mallorca.

Fără Casemiro şi Kroos în primul unsprezece, Zidane l-a trimis în tren pe Federico Valverde alături de Luka Modric la mijlocul terenului. Vinicius, Hazard şi Bale l-au susţinut în atac pe golgeterul Benzema.

Alegerea lui Zidane a fost inspirată. Brazilianul Vinicius a deschis scorul în minutul 19 cu un lob elegant.

Sergio Ramos a parafat victoria gazdelor în repriza a doua cu un gol superb din lovitură liberă. A fost a 118-a reuşită din carieră pentru fundaşul central care poartă banderola de căpitan la Real.

„Resimţim oboseala fiindcă jucăm din trei în trei zile. Din fericire am câştigat, dar nu am fost mulţumiţi de jocul nostru”– a declarat la final căpitanul „albilor”.

În runda următoare, cele două rivale joacă ambele în deplasare: Barcelona cu Celta Vigo şi Real Madrid, cu Espanyol.

Lupta pentru titlu se anunţă una pasionantă în finalul sezonului din La Liga. Real Madrid şi Barcelona sunt umăr la umăr cu şapte etape înainte de final.

• Etapa 38: Alaves-Barcelona şi Leganes-Real Madrid

CITEŞTE ŞI: VIDEO | Liverpool, la un pas de titlu! Cormoranii pot deveni campioni diseară