VIDEO | Real Madrid, noua campioană a Spaniei! Barcelona a pierdut cu Osasuna

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 17 iulie 2020, ora 00:08,
real madrid sarbatoare

UPDATE 00:20 Iată imagini de la ceremonia de premiere și momentele de sărbătoare ale jucătorilor madrileni.

Real Madrid a câștigat titlul cu numărul 34 în Spania, după victoria cu 2-1 pe teren propriu cu Villarreal. Marea rivală FC Barcelona a pierdut surprinzător pe Camp Nou cu Osasuna, scor 1-2.

Real Madrid are cele mai multe titluri din istoria LaLiga, 34. Ultimul trofeu data din 2017. FC Barcelona a fost campioană în 2019.

Karim Benzema a fost omul decisiv pentru Real Madrid cu Villarreal. Francezul a înscris în minutele 29 și 77 (penalty).

Villarreal a încercat să relanseze partida în ultimele zece minute și a fost chiar aproape de egalare în prelungiri. Iborra a înscris în minutul 84.

FC Barcelona a pierdut pe teren propriu cu Osasuna, scor 1-2. Jose a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 15. Leo Messi a egalat în minutul 62, după o execuție superbă.

Deși a jucat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Enric, Osasuna a dat lovitura în minutul 90+4. Roberto Torres a înscris pentru echipa din Pamplona.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului 2019-2020 din LaLiga, Real Madrid are un avans de 7 puncte față de FC Barcelona în clasament.