VIDEO | Real Madrid a revenit pe primul loc în LaLiga, după victoria din ‘El Clasico’

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 martie 2020, ora 08:40,
real madrid
real madrid

Real Madrid a câștigat derby-ul cu FC Barcelona, scor 2-0, în etapa a 26-a din campionatul Spaniei. Echipa antrenată de către Zinedine Zidane a revenit pe primul loc în clasament și are un avans de un punct față de marea rivală.

78.357 de spectatori au fost prezenți aseară pe arena ‘Santiago Bernabéu’ din Madrid.

După o primă repriză echilibrată, ‘galacticii’ au deschis scorul în minutul 71, prin Vinicius Junior. Șutul brazilianului a fost deviat de către Pique.

Introdus pe teren în minutul 90+1, Mariano Diaz a înscris un minut mai târziu, după o acțiune individuală în banda dreaptă.

Real Madrid nu mai câștigase în fața Barcelonei în campionat din aprilie 2016.

A fost o seară specială pentru Karim Benzema, Isco și Lucas Vasquez, care au marcat 500, 300, respectiv 200 de meciuri în tricoul lui Real Madrid.