VIDEO | Real Madrid a învins AS Roma la International Champions Cup

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 08 august 2018, ora 10:35,
Real Madrid-Bale-Asensio

Real Madrid a câștigat meciul amical cu AS Roma, scor 2-1, în Statele Unite, în cadrul turneului International Champions Cup.

Pe arena „MetLife Stadium” din East Rutherford, în fața a peste 50.000 de spectatori, madrilenii au condus cu 2-0 la pauză, după reușitele lui Marco Asensio (2′) și Gareth Bale (15′).

AS Roma, care a trimis doar două șuturi pe poartă pe durata partidei, a înscris în minutul 83, prin Kevin Strootman.

Gareth Bale a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei. Galezul va trebui să suplinească plecarea lui Cristiano Ronaldo la Juventus, iar fanii ‘galacticilor’ au mari așteptări de la Bale.

A fost ultima partidă de pregătire pentru cele două echipe înainte de startul noului sezon. AS Roma va debuta la 19 august pe terenul lui Torino, iar Real Madrid va juca la 19 august pe teren propriu cu Getafe.

Într-o altă partidă din cadrul International Champions Cup, Chelsea Londra a învins Olympique Lyon după executarea loviturilor de departajare. După cele 90 de minute, scorul a fost 0-0.