VIDEO | Reacția lui Andrei Cristea după primul gol la Craiova. „Sunt obișnuit în alb-albastru”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 ianuarie 2019, ora 20:23,
andrei-cristea

Andrei Cristea a marcat în primul meci jucat pentru CSU Craiova, după transferul de la Politehnica Iași. Atacantul a deschis scorul în amicalul din Turcia cu Adana Demirspor, scor 2-1.

Cristea (34 de ani) a marcat în minutul 11. Oltenii au condus cu 2-0, după reuşita lui Mihăilă din minutul 62. Turcii au redus din diferenţă în minutul 80, prin Kosecki.

Golurile cu Adana Demirspor

️⚽ Cristea & Mihăilă, colegi de cameră și autori a două goluri.#JurnalDeCantonament#Antalya2019#LeiiSubPregatire

Publicată de Universitatea Craiova pe Duminică, 13 ianuarie 2019

Mă bucur că încet-încet mă integrez în grupul acestei mari echipe. Totuși, este un început, suntem doar în perioada de pregătire. Avem mult de acumulat, rezultatele din amicale nu sunt foarte importante. Sunt obișnuit în alb-albastru, la Poli Iași am jucat la fel. Trebuie să recunoaștem că Universitatea Craiova este o echipă mare, o echipă adulată, cu suporteri fanatici. Este o carte de vizită frumoasă pentru orice fotbalist, sunt cele mai mari echipe din fotbalul românesc. Am reușit să înscriu pentru ele.

Sunt în fața unei provocări imense pentru mine, vreau să îmi fac datoria pentru această echipă. Limba fotbalului este universală, așa că integrarea mea este ușoară. Nu aș vrea să vorbesc despre obiective mărețe, noi încercăm să ne adunăm, să fim în formă maximă și probabil că după fiecare partidă ne vom da seama unde ne vom afla. Niciodată în cariera mea nu am promis un număr de goluri„, a spus Andrei Cristea la finalul partidei, citat de DigiSport.

Cristea a fost de două ori campion al României cu Steaua, iar la Dinamo a cucerit Supercupa României şi titlul de golgheter al Ligii 1.

Universitatea Craiova a început în formula: Popescu – Dimitrov, Donkor, Tiago, Bancu – Bărbuț, Mateiu, Bic, Mitriță – Rocha, Cristea.

În repriza a doua au jucat: Pigliacelli – Martic, Popa, Kelic, Briceag – Meza Colli, Fedele, 10. Cicâldău, Baicu – Nițu, Mihăilă.

Adana Demirspor ocupă locul 9 în liga secundă din Turcia.

Următorul meci amical al craiovenilor în Turcia va avea loc sâmbătă, cu Vorskla Poltava din Ucraina.

cristeatransferAdana Demirsporamicalantalyacantonamentturciamihailaandrei cristeagol