VIDEO | Răzvan Lucescu şi Al Hilal au ucis campionatul! Victorie la scor în derby

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 06 august 2020, ora 10:13,
al hilal bucurie

Al Hilal a făcut un pas uriaş spre titlul de campioană în Arabia Saudită. La cinci luni de la întreruperea campionatului, echipa lui Răzvan Lucescu a revenit cu o victorie la scor în derby-ul cu echipa de pe locul al doilea, Al Nasr.

Al Hilal s-a impus cu 4-1 pe terenul rivalei din Ryadh şi s-a distanţat la nouă puncte de urmăritoare în fruntea clasamentului din Arabia Saudită.

Giovinco – gol şi penalty obţinut după intervenţia VAR – şi Gomis, autorul unei duble, au fost cei mai buni oameni ai echipei lui Răzvan Lucescu. Al Hilal a tranşat meciul după pauză. Prima repriză se încheiase la egalitate, 1-1, după ce gazdele au egalat în prelungiri.

Al Hilal a făcut pasul decisiv spre titlul de campioană, trofeu care ar fi al doilea din mandatul lui Răzvan Lucescu. Antrenorul român a cucerit cu echipa pe care a preluat-o în vara lui 2019 Liga Campionilor Asiei.

Al Hilal este prezentă şi în semifinalele cupei, iar în luna septembrie îşi va relua parcursul în Liga Campionilor Asiei, acolo unde are deja două victorii în primele două meciuri din faza grupelor.

CITEŞTE ŞI: VIDEO | Play-out-ul Ligii 1 s-a încheiat! Care sunt ultimele rezultate și clasamentul