VIDEO | Răzvan Lucescu, la trei victorii de titlu! Meci nebun pentru Al Hilal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 august 2020, ora 11:41,
razvan-lucescu-al-hilal

Răzvan Lucescu a făcut încă un pas spre titlu cu Al Hilal. Liderul din Arabia Saudită a învins Al Fateh după un meci nebun în care s-au dictat trei penalty-uri, toate după analiza VAR. Al Hilal are nouă puncte avantaj faţă de Al Nasr, cu şase etape înainte de finalul sezonului.

După victoria din derby-ul cu Al Nasr, Lucescu le-a cerut jucătorilor concentrare maximă în următoarele două etape, în care Al Hilal urma să întâlnească adversari din jumătatea a doua a clasamentului.

Cu Al Fateh, campionii Asiei au bifat cele trei puncte, însă după un meci nebun. Gomis a deschis scorul din penalty, însă tot golgeterul francez a trimis fără să vrea în propria poartă pentru 1-1.

În repriza a doua, oaspeţii au primit şi ei penalty, însă au ratat de la punctul cu var. Cu cinci minute înainte de final, Al Hilal a mai primit o lovitură de pedeapsă. Bafetimbi Gomis a marcat din nou şi a adus victoria echipei lui Lucescu.

Al Hilal este lider detaşat în Arabia Saudită, cu 57 de puncte. Al Nasr, a doua clasată, are cu nouă puncte mai puţine, cu şase etape înainte de final. Echipa antrenorului român are nevoie de trei victorii pentru a tranşa matematic soarta campionatului.