VIDEO | Ratarea anului în fotbal! PSG putea să sărbătorească un nou titlu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 08 aprilie 2019, ora 14:36,
choupo-moting

Eric Maxim Choupo-Moting, atacantul lui PSG, a fost protagonistul unei ratări uluitoare, în etapa a 31-a din campionatul Franței. Parizienii puteau să câștige titlul în cazul unui triumf cu Strasbourg.

Faza s-a petrecut în minutul în minutul 28, la scorul de 1-1. Christopher Nkuku a lobat mingea peste portarul Matz Sels și credea că va înscrie, însă Choupo-Moting a oprit balonul inexplicabil pe linia porţii.

Am crezut că sunt în ofsaid, totul s-a întâmplat foarte rapid. Am atins mingea, care a lovit bara și…e mare păcat, pentru mingea se ducea în poartă. Îmi pare rău„, a spus Eric Maxim Choupo-Moting, citat de presa franceză.

Considerată una dintre cele mai mari ratări din istoria fotbalului, faza a fost prilej de glume pe internet. „Choupo-Moting nu se poate opri, ratează orice”, a fost unul dintre mesajele amuzante.

PSG a remizat cu Strasbourg, scor 2-2, și mai trebuie să mai aștepte sărbătorirea unui nou titlu în Ligue 1. Au înscris Choupo-Moting (13′) şi Kehrer (82′) pentru PSG, respectiv Da Costa (26′) şi Goncalves (38′) pentru Strasbourg.

Paris Saint-Germain este lider în clasament, cu 81 de puncte după 30 de meciuri. Diferenţa faţă de a doua clasată, Lille, este de 20 de puncte, cu şapte etape înainte de finalul sezonului.