VIDEO | Rapid, la prima înfrângere în Liga a 2-a! Pancu: „E vorba despre imaturitate”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 20 august 2019, ora 22:19,
daniel pancu rapid

Rapid București a pierdut neașteptat în deplasare cu Turris Turnu-Măgurele, scor 1-3, în etapa a treia din Liga a 2-a. Antrenorul giuleștenilor, Daniel Pancu, a declarat că lipsa de experiență a jucătorilor săi a fost decisivă.

Rapid a condus pe tabelă, după reușita lui Drăghiceanu din minutul 39.

Au urmat trei goluri ale nou-promovatei din Turnu-Măgurele: Pană 41′, Tescan 76′, Voicu 83′.

Antonio Sefer (Rapid) a fost eliminat în minutul 80.

Demici s-a antrenat doar 3 zile, decizia mea a fost ca el să nu înceapă jocul. În mod normal, trebuia să încep cu portarul Under 21. Știu ce probleme sunt la noi. A trebuit să mizez pe Draghia, am luat decizia foarte proastă să-l titularizez pe Demici. Îl văd foarte supărat, dar nu are rost, meciul a trecut. Lacrimile nu-și au rostul. Dacă vrem să plângem, plângem înainte de meci sau la pauză.

Am început foarte bine jocul, în jumătatea adversă. După care ei au venit mult cu centrări, cu faze fixe. Înscriem un gol norocos, apoi, ca o echipă imatură, primim gol într-un minut pe aceeași greșeală pe care am făcut-o și la meciul cu Chiajna.

După ce avem 1-0 în deplasare cu o echipă care luptă pentru promovare, am pierdut pe lipsa noastră de experiență. A doua repriză a fost o dominare a gazdelor. E vorba despre imaturitate la noi. Golurile puteau fi evitate ușor. Demici nu e la prima interpretare greșită a unei faze.

Acum, după meci, suntem prieteni, nu ne mai certăm, avem un obiectiv împreună. Meciul se pregătește în săptămâna dinaintea lui, acum nu mai contează. Câteodată nici nu știu cum să mă comport cu tinerii, ori prietenește, ori frățește, ori mai dur… nu le-am descoperit secretul„, a spus Daniel Pancu la finalul partidei.

Fanii Rapidului au fost senzaționali și și-au încurajat favoriții după această înfrângere dureroasă.