VIDEO | Rapid, calificare cu emoții în Cupa României! Pancu: „E presiune mare aici”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 28 august 2019, ora 21:56,
rapid
rapid

Rapid București a revenit de la 0-1 la pauză în meciul cu Daco-Getica și s-a calificat în turul 4 al Cupei României. Antrenorul Daniel Pancu a recunoscut că a avut emoții, întrucât a menajat mai mulți jucători de bază.

În Regie, Gabriel Răducan a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 37, cu un șut de excepție.

Amir Jorza a egalat în minutul 50, cu un șut spectaculos de la marginea careului.

Matias Roskopf i-a adus pe giuleșteni în avantaj în minutul 66, cu o execuție perfectă la colțul lung.

Declarații, Amir Jorza și Matias Roskopf

?️ Reacțiile marcatorilor noștri, după calificarea în Turul 4 al Cupei României ??

Publicată de FC Rapid 1923 pe Miercuri, 28 august 2019

Primul XI ?? RAPID ? Daco-Getica#LegendaContinua

Publicată de FC Rapid 1923 pe Miercuri, 28 august 2019

Am folosit jucătorii care au jucat mai puțin, trebuia să le dau șanse. Am odihnit unii din jucătorii care erau în mod normal în primul 11. O primă repriză slabă, letargie, lipsiți de idei de joc. A trebuit să intervin puțin la pauză. 10 minute ne-am prezentat cum ar trebui să arate Rapidul pe teren propriu, apoi iar am avut o cădere.

Pentru a juca la Rapid e nevoie de spirit, de mult sânge. E presiune mare aici, sunt jucători care astăzi au jucat pentru prima dată în campionat. Obiectivul ar fi să jucăm un meci oficial cu o echipă din Liga 1, să vedem care ne e nivelul„, a spus Daniel Pancu la finalul partidei.