VIDEO | Rapid a învins-o greu pe Aerostar Bacău. Giuleștenii au jucat o oră în inferioritate numerică

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 22 noiembrie 2020, ora 14:12,
3
3

Rapid a câștigat meciul disputat în deplasare, 3-2, cu Aerostar Bacău, duminică, în etapa a 13-a a Ligii a 2-a.

Giuleștenii au deschis scorul încă din minutul 2. Cătălin Hlistei a transformat un penalty obținut de Marian Drăghiceanu, după un fault comis de Ionuț Chirilă.

După doar șapte minute, Amir Jorza a majorat avantajul oaspeților cu un șut plasat în diagonală.

Din minutul 30, Rapid a evoluat în inferioritate numerică. Fundașul Anestis Nastos a văzut direct cartonașul roșu, după ce i-a pus mâna în gât lui Manole.

Superioritatea numerică a moldovenlor s-a văzut și pe tabelșa de marcaj. Cu patru minute înainte de pauză, Mircea Manole a redus din diferență o lovitură de cap din centrul careului.

Rapid a revenit la diferența de două goluri, în minutul 52. Marian Drăghiceanu a punctat pentru 3-1 cu un șut de la marginea careului de 16 metri.

Aerostar a redus din nou din diferență, în minutul 69. Ionuț Chirilă a înscris după o lovitură de colț.

Finalul a fost dramatic pentru giuleșteni, care au ținut cu greu de ruzultat.

În clasament, Rapid ocupă locul 4, cu 22 de puncte.

realitatealiga 2aerstafr bacau3-2etapa 13rapid