VIDEO | Ramos pentru titlu! Real, la patru puncte de Barcelona

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 03 iulie 2020, ora 01:11,
ramos
ramos

Real Madrid s-a chinuit cu Getafe, dar a obţinut o victorie uriaşă în lupta pentru titlu. Liderul din La Liga s-a impus cu 1-0 după un penalty transformat de Sergio Ramos.

Real Madrid a avut probleme în meciul care putea aduce desprinderea în fruntea clasamentului din La Liga. Getafe a avut prima ocazie pe stadionul Aflredo Di Stefano. Courtois a respins la reluarea lui Miramontes din minutul 10.

Isco a fost aproape de gol după mingea aruncată de Sergio Ramos peste apărarea adversă. (’36). A fost cea mai mare ocazie a echipei lui Zidane în prima repriză.

Real a căutat golul şi după pauză, dar ocaziile au apărut greu la poarta lui David Soria. Echilibrul s-a rupt în minutul 77: Carvajal a obţinut un penalty transformat de Sergio Ramos. A şaptea reuşită a căpitanului în actualul sezon a adus trei puncte imense pentru Real Madrid.

Trupa lui Zidane s-a distanţat la patru puncte de Barcelona şi este din ce în ce mai aproape de titlu în La Liga. Cinci etape au mai rămas de disputat în actualul sezon din La Liga.

Real Madrid C.F. 1-0 Getafe C.F.⚽ 79' Sergio Ramos (p)#Emirates | #RMLiga