VIDEO | Rafael Nadal atacă a noua finală la Madrid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 11 mai 2019, ora 09:38,
Nadal
Nadal

Rafael Nadal este aproape de cea de-a noua finală a carierei la Madrid. Spaniolul nu a avut nicio emoţie în confruntarea cu Stanislas Wawrinka din sferturile turneului.

Nadal s-a impus la capătul unui meci în care i-a cedat adversarului doar trei game-uri, scor 6-1, 6-2. Favoritul publicului are în palmares cinci trofee la Madrid, ultimul cucerit în 2017.

Pentru a ajunge în cea de-a noua finală disputată la Madrid, Rafael Nadal trebuie să treacă în semifinale de Stefanos Tsitsipas. Grecul clasat pe locul al nouălea ATP a dat lovitura în sferturi, unde l-a eliminat pe Alexander Zverev. A fost 7-5, 3-6, 6-2 în favoarea jucătorului elen.

Nadal şi Tsitsipas s-au întâlnit până acum de trei ori în circuitul ATP. Toate partidele s-au încheiat cu victoria jucătorului spaniol.