VIDEO | Rădoi, laude pentru jucători: „Și-au împins limitele”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 15 noiembrie 2019, ora 00:26,
Romania U21 Finlanda

Tineretul României a fost la înălțime și cu Finlanda (4-1), iar Mirel Rădoi a remarcat felul în care au revenit jucătorii după ce au fost conduși încă din start.

„Sincer, mă mulţumeam şi cu 1-0 în seara aceasta. Am luat gol destul de repede, în minutul 3, dar e bine că am revenit şi că am marcat mai multe goluri. Ne aşteaptă acum un meci foarte greu în deplasare cu Irlanda de Nord.

E clar că datele problemei, mai ales ce s-a întâmplat în repriza a doua, se vor repeta şi în Irlanda de Nord. Chiar dacă va fi aceeaşi ploaie măruntă, să sperăm că nu vom avea parte şi de acest vânt, care ne-a pus mari probleme.

E bine că jucătorii au avut o reacţie matură, pentru că la vârsta asta un gol în minutul trei te poate demoraliza. Ei au arătat că şi-au împins limitele şi că au depăşit acea barieră mentală cu care ne-am confruntat până acum. Au arătat în continuare calm, maturitate. Este un aspect pe carte l-am câştigat în seara aceasta”, a spus Rădoi.