VIDEO | Pușcaș scrie istorie pentru Reading! Hat-trick de poveste reușit de către român

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 01 decembrie 2019, ora 08:44,
pușcaș
pușcaș

George Pușcaș a înscris toate golurile echipei Reading în victoria din deplasare cu Wigan, scor 3-1, în etapa a 19-a din Championship, liga a doua engleză. Atacantul român a intrat în istoria clubului după ce a reușit cel mai rapid hat-trick.

În urma acestei victorii, Reading s-a îndepărtat de zona retrogradării.

Wigan a deschis scorul în minutul 34, prin Garner. În repriza a doua, oaspeții au jucat mai bine, iar George Pușcaș a transformat un penalty în minutul 79.

A fost o secvență de vis pentru internaționalul român! Pușcaș a mai înscris în minutele 80 și 84.

Pușcaș (23 de ani) a ajuns la 7 goluri înscrise în acest sezon pentru Reading.

Atacantul român este primul jucător al lui Reading care reușește un hat-trick în ultimii patru ani.

Sunt fericit pentru victorie. Am reușit în sfârșit să înscriu. Când muncești din greu, cred că totul va veni. Am început bine luna, trebuie să continuăm să obținem rezultate, avem în față meciuri grele.

Aceste goluri îmi vor da încredere, cu siguranță. Am avut o perioadă cu adevărat dificilă, dar a trecut, acum vreau să mă concentrez pe ce am de făcut în continuare, în următoarele meciuri.

A fost greu pentru mine pentru că un atacant trebuie să dea mereu goluri, dar nu am renunţat niciodată. Am muncit mai mult şi ştiam că golurile vor apărea„, a spus George Pușcaș.