VIDEO | Pușcaș, ridicat în slăvi de antrenorul lui Reading! „Este un punct de cotitură pentru el”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 01 decembrie 2019, ora 11:22,
Puscas
Puscas

George Pușcaș este cap de afiș în Championship, după ce a înscris trei goluri în șase minute pentru Reading la Wigan. Antrenorul lui Reading, Mark Bowen, a avut numai cuvinte de laudă pentru atacantul român, în care are mare încredere.

Reading a învins-o pe Wigan cu 3-1 și s-a îndepărtat de zona retrogradării.

Wigan a deschis scorul în minutul 34, prin Garner. În repriza a doua, oaspeții au jucat mai bine, iar George Pușcaș a transformat un penalty în minutul 79.

A fost o secvență de vis pentru internaționalul român! Pușcaș a mai înscris în minutele 80 și 84.

Sunt încântat pentru el! Când am primit penalty-ul, câteva persoane din staff m-au întrebat dacă nu ar trebui să bată altcineva, nu el. Dar pentru mine doar George putea să execute. Cred că este un punct de cotitură pentru el în acest sezon. Am știut că va crește și și-a arătat calitățile în ultimele 15 minute ale meciului de azi.

A fost o perioadă dificilă pentru el, știu că fanii au fost puțin impacientați. Cred că nu a primit destule mingi de calitate până acum, pentru a căpăta încredere și pentru a înscrie goluri. O astfel de victorie le oferă tuturor încredere, inclusiv fanilor„, a spus Mark Bowen.

George Pușcaș (23 de ani) a intrat în istoria clubului Reading, după ce a reușit cel mai rapid hat-trick. În plus, este primul jucător al lui Reading care înscrie trei goluri într-un meci în ultimii patru ani.