VIDEO | Punct nesperat în inferioritate numerică! FC Botoșani ratează o șansă de play-off!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 14 decembrie 2019, ora 15:12,
ongenda croitoru

FC Botoșani nu a reușit să câștige la Clinceni. Academica a fost condusă pe tabelă, dar e galat în inferioritate numerică.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 53. Ongenda a inventat o pasă excepțională pentru Ashkovski, iar centrarea acestuia a fost reluată în plasă de Ofosu.

În minutul 71, Academica Clinceni a rămas în inferioritate numerică. Pârvulescu a primit al doilea galben după ce a lovit cu cotul un adversar.

Cu un om mai puțin, ilfovenii au reușit totuși să egaleze. Adrian Șut a înscris în minutul 80, după o lovitură liberă executată de Cebotaru.

Academica Clinceni – FC Botoșani s-a încheiat 1-1. Moldovenii ar fi urcat în play-off, pe locul 6, dacă ar fi câștigat la Clinceni.

Echipele de start:

Academica Clinceni: Vâlceanu – G.Matei, Răuță, Partiche, Pîrvulescu  – Cebotaru – Achim, Șut, Buziuc, Ion – Vojtus
Rezerve: Ureche, Dobrescu, Merloi, Dumitru, Popescu, Deretti, B. Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru

Botoșani: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Papa, Rodriguez – Ashkovski, Ongenda, Roman – Ofosu
Rezerve: Hankic, Patache, Moescu, Florescu, Moussa, Ebenhofer, Keyta
Antrenor: Marius Croitoru

Arbitri: Sebastian Colțescu (Craiova) – Ovidiu Artene (Vaslui), Alexandru Cerei (Cluj)