VIDEO | Prima victorie pentru Halep la US Open din 2016! „Am voie să visez din nou la lucruri mărețe?”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 28 august 2019, ora 00:02,
halep-2
halep-2

Simona Halep a rupt blestemul din ultimii ani la US Open! A patra jucătoare a lumii s-a calificat în turul doi, după un meci dificil împotriva americancei Nicole Gibbs (locul 135 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-2.

Halep (27 de ani) a avut evoluții dezamăgitoare în ultimii doi ani la US Open, fiind eliminată încă din primul tur (de către Șarapova în 2017 și Kanepi în 2018).

Nu a fost o victorie convingătoare pentru Simona Halep, care a comis 42 de erori neforțate și a reușit doar 34 de lovituri câștigătoare.

Mă simt minunat să revin (la US Open) și să fiu susținută de atâta lume. Vă mulțumesc tuturor, nu am simțit că am jucat împotriva unei americance astăzi. Datorită vouă am putut să rezist și să lupt până la sfârșit.

Cred că adversara a jucat mult mai bine în setul doi, iar energia mea a scăzut. Am fost dominată în setul secund. După aceea, mi-am împrospătat mintea și am încercat să o împing, pe cât posibil, în spatele terenului, să preiau inițiativa, să avansez. Am făcut asta și de aceea am reușit să câștig. Nicole Gibbs a jucat foarte bine astăzi.

Am voie oare să visez din nou la lucruri mărețe, în acest turneu? (râde) Nu este ușor, fiecare meci este dificil într-un turneu de Mare Șlem. Încerc să iau totul zi cu zi. Sunt foarte fericită că am reușit, din a treia încercare, să câștig aici în primul tur„, a spus Simona Halep la finalul partidei.

Americanca Taylor Townsend (23 de ani, locul 116 WTA) va fi următoarea adversară a Simonei Halep. Townsend a învins-o în primul tur pe Katerina Kozlova (Ucraina, 76 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-2.

Va fi cea de-a patra confruntare dintre cele două jucătoare. Halep are un bilanț perfect până acum.