Prima reacție a Simonei Halep, după calificarea în turul doi la Madrid Open: „Nu am un obiectiv cert”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 30 aprilie 2021, ora 17:07,
SIMONA HALEP, Sursa foto- Profimedia Images

Simona Halep s-a calificat în turul secund al turneului WTA 1000 Madrid Open, după un meci incredibil.

Primul set a fost adjudecat cu 6-0, dar în actul secund, la scorul de 4-0, jucătoarea Sara Sorribes Tormocu a dat semne de revenire, iar scorul a ajuns 5-5, după ce Halep a avut 5-1. Halep și-a adjudecat următoarele două game-uri și s-a calificat în turul doi al competiției.

A fost un meci bun. Nu am fost foarte concentrată în setul secund. Ea a revenit, a jucat mai bine. Este extraordinar să fiu aici, să găsesc spectatori în tribune. Iubesc Madridul.

Obiectivul nu este unul foarte clar. Nu am un obiectiv cert. Mă concentrez pe fiecare partidă”, a spus Simona Halep la finalul meciului.

Simona Halep (3 WTA și favorită nr. 3) s-a calificat în turul doi al turneului WTA 1000 Madrid Open, dotat cu premii de 2,5 milioane de euro, după ce a învins-o, vineri, în runda inaugurală, pe jucătoarea Sara Sorribes Tormocu (46 WTA), din Spania, scor 6-0, 7-5.

Sportiva din Constanța a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017. De asemenea, a disputat şi alte două finale, în 2014 și în 2019.