VIDEO | Povestea spaniolă începe neconvingător la Viitorul! Egal cu nou promovata UTA

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 august 2020, ora 17:33,
viitorul-uta

FC Viitorul și UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 1-1, la Ovidiu, în prima etapă din sezonul 2020-2021 al Ligii 1. Pentru constănțeni a debutat antrenorul spaniol Ruben de la Barrera, în timp ce arădenii au marcat revenirea în prima ligă după o absență de 12 ani.

A fost o partidă dominată de gazde, iar statistica este elocventă. Raportul ocaziilor de gol a fost 13-6 pentru Viitorul, iar cel al șuturilor pe poartă 5-1.

Viitorul a deschis scorul în minutul 43, din penalty, prin Gabi Iancu, golgheterul constănțenilor în sezonul trecut.

Atacantul Valentin Buhăcianu a egalat pentru UTA în minutul 45, după un contraatac-fulger.

Repriza a doua a fost săracă în faze de poartă.