VIDEO | Poli Iași întrerupe seria neagră! Victorie neașteptată la Giurgiu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 noiembrie 2018, ora 17:09,
poli-iasi
poli-iasi

Politehnica Iași a câștigat meciul din deplasare cu Astra Giurgiu, scor 2-1, în etapa a 15-a din Liga 1. Moldovenii au pus capăt unei serii de 5 înfrângeri consecutive.

Misiunea ieșenilor părea compromisă în minutul 41, când Andrei Sin a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene (VIDEO).

Astra a deschis scorul în minutul 43, prin Valentin Gheorghe, care a reluat din mijlocul careului centrarea lui Begue (VIDEO).

În minutul 49, Denis Alibec a trimis un șut superb de la 16 metri, dar mingea a lovit bara.

Poli Iași a egalat în minutul 51, prin Platini. Mijlocașul din Capul Verde a preluat mingea pe piept în careu, apoi a șutat plasat cu stângul (VIDEO).

În minutul 58, oaspeții au primit un penalty, după ce Belu a oprit cu mâna o centrare a lui Platini. Căpitanul Iașiului, Andrei Cristea, a transformat lovitura de la 11 metri (VIDEO).

În minutele de prelungiri, Astra a ratat două ocazii mari, dar scorul a rămas 1-2.

Astra: Lazar – Belu (Bahamboula ’77), Bejan, Cestor, Radunovic – Mrzljak (Moise ’84) – Begue, N. Roşu (Zoua ’53), Biceanu, V. Gheorghe – Alibec. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Iaşi: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka – Sanoh, L. Carlos, Flores (Zaharia ’74), P. Petre (Panţîru ’46) – Cristea (Enoh ’62). Antrenor: Flavius Stoican.

În urma acestui rezultat, cele două echipe sunt despărțite de trei puncte în clasament. Astra este pe locul șase, iar Poli Iași ocupă poziția a opta.