VIDEO | Pliskova e sinceră! „Totul a fost la limită, am avut puțin noroc”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 noiembrie 2019, ora 18:49,
pliskova
pliskova

Karolina Pliskova a învins-o pe Simona Halep în trei seturi și s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor de la Shenzhen. Sportiva din Cehia e fericită că a depășit un meci complicat și recunoaște că a avut noroc în unele momente.

Pliskova s-a impus cu 6-0, 2-6, 6-4, după o oră și 45 de minute. Halep a comis multe erori neforțate (30), iar raportul punctelor câștigătoare a fost 28-15 pentru cehoaică.

Am jucat multe meciuri bune cu ea, de fiecare dată a fost echilibrat. Are un record mai bun decât mine, dar am jucat bine aici. Azi a fost puțin complicat. Am condus cu 1-0 la seturi, apoi am fost condusă cu 2-0 în setul decisiv. Nu am renunțat la luptă în niciun moment. Totul a fost la limită, la final am avut puțin noroc.

Fanii au fost extraordinari astăzi. Vă mulțumesc și sunt fericită că sunt din nou în semifinalele Turneului Campioanelor. Am jucat multe meciuri bune cu Ashleigh (n.a. – Barty, adversara din semifinale). A jucat bine aici, va fi o mare provocare, dar nu am nimit de pierdut. Vor juca primele două jucătoare ale lumii„, a spus Karolina Pliskova la finalul partidei.

Sâmbătă, Karolina Pliskova (Cehia, locul 2 WTA) o va întâlni pe Ashleigh Barty (Australia, locul 1 WTA).

pliskovasimona halepturneul campioanelorHalepkarolina pliskovasemifinaleshenzhen