VIDEO | Pliskova a spulberat speranțele Simonei. Ce a spus după semifinala cu Halep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 29 martie 2019, ora 09:05,
pliskova simona halep

Karolina Pliskova a blocat accesul Simonei Halep în finala de la Miami. Simo a ratat astfel revenirea pe primul loc în clasamentul WTA.

Pliskova s-a impus cu 7-5, 6-1 în semifinală. Meciul a fost întrerupt de două ori din cauza ploii, în primul set, la 3-3, și în setul 2, la 5-0, când nu mai era aproape nimic de făcut.

Karolina Pliskova a explicat cum a reușit să obțină cea de-a treia victorie în fața Simonei, din 10 partide disputate.

„Nu a fost deloc ușor, pentru că meciul a fost întrerupt și a trebuit să așteptăm atât de mult.

După prima pauză, m-am concentrat mai mult, am început să joc un pic mai bine și am evoluat mai agresiv. Mi-am îmbunătățit palmaresul în meciurile cu Simona Halep (Simona a câștigat 7 partide din 10). Toate confruntările cu ea au fost foarte dificile.

Cu Barty, va fi un joc diferit. Este o jucătoare valoroasă, a ajuns în finală și cred că va da totul să câștige”, a spus Pliskova.