VIDEO | Pliskova a cucerit trofeul de la Roma! Pe ce loc va ajunge ”Super-Simo” în clasamentul WTA începând de luni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 19 mai 2019, ora 14:51,
Pliskova
Pliskova

Karolina Pliskova (7 WTA) a învins-o pe Johanna Konta (42 WTA) în finala turneului de la Roma, scor 6-3, 6-4. Sportiva din Cehia o va depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA.

Meciul a durat o oră și 26 de minute, iar tenismena cehă a cucerit al 13-lea trofeu din carieră. În urma acestei victorii, Pliskova a devenit prima sportivă din Cehia care câștigă trofeul la Roma din 1978 încoace.

Începând de mâine, Pliskova o va depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA și va urca pe a doua poziție. Sportiva româncă are 5533 de puncte, iar Pliskova va avea 5685 de puncte.

Simona Halep (2 WTA) se pregătește pentru turneul de la Roland Garros (26 mai – 9 iunie), competiție unde își va apăra trofeul cucerit anul trecut.

Tragerea la sorţi pentru Roland Garros are loc joi, 23 mai, iar ”Super-Simo” se află printre favorite.