VIDEO | Play-off-ul e departe! Dinamo, ‘spulberată’ de Viitorul. Ianis Hagi a făcut spectacol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 decembrie 2018, ora 22:11,
ianis-hagi-dinamo

FC Viitorul a câștigat meciul de pe teren propriu cu Dinamo București, scor 4-1, în etapa a 17-a din Liga 1. ‘Câinii roșii’ au jucat în inferioritate numerică din minutul 32.

Denis Drăguș a deschis scorul în minutul 4, după un șut puternic al lui Ianis Hagi. Penedo a respins în bară execuția căpitanului Viitorului, dar Drăguș a fost pe fază și a reluat din apropiere.

La prima partidă ca titular, italianul Mattia Montini a egalat în minutul 13.

În minutul 32, Vlad Olteanu l-a faultat dur pe Ianis Hagi și a primit al doilea cartonaș galben.

În minutul 37, Ianis Hagi a executat perfect o lovitură liberă, reușind golul serii.

În minutul 77, Vlad Achim a înscris pentru 3-1, după o combinație cu Mățan.

În minutul 90, Lyes Houri i-a pasat excelent în fața porții goale lui Ianis Hagi, care a reușit ‘dubla’.

În minutul 90+3, Ricardo Grigore l-a faultat în careu pe Ianis Hagi, dar Jaime Penedo a apărat penalty-ul executat de către Alexandru Mățan.

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Mladen (Ciobanu ’68), Ghiţă, De Nooijer – Vl. Achim, Artean, Vînă – I. Hagi, Voduţ (Măţan ’54), Drăguş (Houri ’74). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Dinamo: Penedo – Sorescu, D. Ciobotariu, Katsikas, Olteanu – Hanca, Ait Atmane, Cooper (Pesic ’59), Salomao – Popa (R. Grigore ’41), Montini (Neicuţescu ’76). Antrenor: Mircea Rednic.

În urma acestui rezultat, FC Viitorul a urcat pe locul 2 în clasamentul Ligii 1, iar Dinamo ocupă locul 10. Constănțenii au trei victorii în ultimele patru partide de campionat.